a
IndeksFAQUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj
Żelazne Wyspy 

 Żelazne Wyspy

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Żelazne Wyspy   Wto Kwi 22, 2014 7:44 amOstatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sro Wrz 28, 2016 5:41 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Żelazne Wyspy   Wto Kwi 22, 2014 7:44 amHouse Greyjoy

we do not sow

Historia

Greyjoyowie z Pyke utrzymują, że wywodzą się od Szarego Króla z Ery Herosów. Legendy podają, że Szary Król władał nie tylko zachodnimi wyspami, lecz również samym morzem i wziął sobie za żonę syrenę.
Od tysiącleci łupieżcy z Żelaznych Wysp - zwani przez swe ofiary "żelaznymi ludźmi" - byli postrachem mórz. Ich statki docierały aż na Wyspy Letnie. Szczycili się gwałtownością w bitwie i świętymi wolnościami. Każda wyspa miała własnego "morskiego króla" i "skalnego króla", spośród których wybierano najwyższego króla wysp. Dopiero król Urron uczynił tron dziedzicznym, mordując pozostałych królów, gdy zgromadzili się na wybory. Dynastia Urrona wygasła tysiąc lat później, gdy wyspy zalali Andalowie. Greyjoyowie, podobnie jak inni wyspiarscy lordowie, zmieszali swą krew ze zdobywcami.
Władza Żelaznych Królów sięgała daleko poza same wyspy. Ogniem i mieczem zdobywali dla siebie królestwa na kontynencie. Król Qhored mógł się zgodnie z prawdą przechwalać, że jego rządy sięgają wszędzie, gdzie "ludzie czują woń słonej wody albo słyszą łoskot fal". W następnym stuleciu potomkowie Qhoreda stracili Arbor, Stare Miasto, Wyspę Niedźwiedzią oraz większą część zachodniego wybrzeża. Mimo to podczas Podboju król Harren Czarny władał całym obszarem położonym między górami, od Przesmyku aż po Czarny Nurt. Gdy Harren i jego synowie zginęli podczas upadku Harrenhal, Aegon Smok przyznał dorzecze rodowi Tullych i pozwolił ocalałym lordom z Żelaznych Wysp wskrzesić pradawny zwyczaj i wybrać pierwszego między nimi. Wybrali lorda Vickona Greyjoya z Pyke.
Ich siedzibą jest zamek Pyke położony na skalistym cyplu wyspy. Z powodu nieprzerwanego kontaktu z morską, słoną wodą oraz częstymi wiatrami z zamku została główna twierdza i mniejsze wieże, rozrzucone na pojedynczych skałach, które łączone są wiszącymi mostami linowymi.

Fabularnie

Naczelny egzekutor, Caster Greyjoy walczył w turnieju o rękę Rhaeny Targaryen, jednak ze względu na wojnę rozgrywki zostały przerwane, zaś sam Caster zginął z rąk nieznanego sprawcy.
Prudence Greyjoy, kapitan "Latającej Cholery", poniosła klęskę podczas ataku na Zachód. Zginęła podczas jednego z morskich sztormów.
Harlon Greyjoy, wnuk Lorda Kosiarza i dziedzic Żelaznych Wysp, posiada już jedną morską żonę.

Ród Greyjoy przegrał wojnę z Lannisterami, gdy to siły Zachodu zostały niespodziewanie wsparte przez wojska z Doliny.Stan posiadania

SIEDZIBA: Pyke
REGION: Żelazne Wyspy
HERB: złoty kraken na czarnym polu
TYTUŁ: Lord Greyjoy
LICZEBNOŚĆ ARMII: 2 350
FLOTA:  80 statków
MAJĘTNOŚĆ: 450 tysięcy smoków
RODY PODLEGŁE: Blacktyde, Botley, Codd, Drumm, Farwynd z Samotnego Światła, Farwynd z Sealskin Point, Goodbrother z Hammerhorn, Goodbrother z Shatterstone, Humble, Kenning, Merlyn, Myre, Netley, Orkwood, Saltcliffe, Sharp, Shepherd, Sparr, Stonehouse, Stonetree, Sunderly, Tawney, Volmark, Weaver, Wynch


stosunki dyplomatyczne

Pozytywne
House Baratheon
Stosunki pomiędzy Żelaznymi Wyspami oraz Ziemiami Burzy osiadły na pozytywnych kontaktach, które wzmocniły więzi pomiędzy członkami obu rodów; podczas wojny na Zachodzie Lord Barathen nie opowiedział się po żadnej stronie konfliktu, pozostając neutralnym w gorzejącym pomiędzy Krakenami oraz Lwami konflikcie. Obecnie relacje utrzymywane są na obopólnej zgodzie oraz wsparciu w sprawach ekonomiczno-politycznych.

House Frey
Oba rody przed rokiem połączyć miało małżeństwo Hurleya Greyjoya z Bethany Frey, wnuczką zmarłego nestora - Waldera Freya; niedoszli małżonkowie ponieśli jednak śmierć, przez co nie doszło do zaślubin. Mimo to po dziś dzień pomiędzy Pyke a Bliźniakami utrzymywane są pozytywne stosunki - dziedzic rodu Frey spędził na Żelaznych Wyspach kilka lat, zacieśniając tym samym kontakty z rodem Greyjoy.

House Stark
Początkowa niechęć pomiędzy Winterfell oraz Pyke uległa znacznej poprawie, kiedy oba rody połączyła korzystna dla obu stron umowa handlowa (obecnie nie ma ona jednakże przełożenia na rzeczywiste kontakty). Ród Stark zachował neutralność podczas wojny rodu Greyjoy z Lannisterami, co pomogło uniknąć ewentualnych waśni pomiędzy Północą a Żelaznymi Wyspami. Obecnie stosunki, choć pozytywne, nie są w żaden sposób umacnianie.

House Targaryen
Caster Greyjoy walczył o rękę najmłodszej ciotki króla Aerysa II Targaryena - Rhaeny Targaryen na turnieju zorganizowanym z okazji koronacji; wielka feta została jednakże odwołana z powodu zbrojnego ataku rodu Tullych na Orle Gniazdo. Caster wystąpił do miłościwie panującego władcy z prośbą o utworzenie na Żelaznych Wyspach więzienia o zaostrzonym rygorze dla największych zbrodniarzy i dewiantów Siedmiu Królestw - nim jednakże doszło do sfinalizowania umowy, Caster poniósł śmierć podczas zamieszek na Zachodzie. Obecnie stosunki pomiędzy rodem Greyjoy oraz rodem Targaryen utrzymywane są na pozytywnym gruncie, umocnionym przez wizytę Żelaznych na ślubie Maegora Targaryena.

Neutralne
House XXX
Uzupełnienie wkrótce.

Negatywne
House Arryn
Ród Arryn po zwycięskiej bitwie pod Krwawą Bramą przekazał część pojmanych jeńców rodowi Greyjoy - więźniowie mieli trafić do królewskiego karceru na Żelaznych Wyspach i tam dokonać żywota na ciężkich pracach w porcie. Początkowo pozytywne stosunki pomiędzy Doliną a rodem Greyjoy uległy jednak diametralnemu pogorszeniu, gdy Arrynowie zbrojnie wsparli ród Lannister podczas wojny na Zachodzie - doprowadziło to do jawnego konfliktu pomiędzy Pyke oraz Orlim Gniazdem, który - choć z czasem zażegnany - po dziś dzień budzi pomiędzy rodami obopólną niechęć, sprowadzając ich kontakty na negatywny grunt.

House Mallister
Pomiędzy rodem Greyjoy oraz rodem Mallister toczony jest niemal odwieczny spór, którego początki sięgają czasów, gdy Westeros rozbite było na osobne królestwa. Waśń pomiędzy Seagardem a Pyke jest tak głęboko zakorzeniona, iż członkowie obu rodów pałają do siebie wrodzoną, pierwotną niechęcią, którą trudno załagodzić w jakikolwiek sposób - oznacza to tym samym, iż zarówno Mallisterowie, jak i Greyjoyowie sprowadzają panujące między sobą kontakty na negatywny grunt.

House Lannister
Pomiędzy Casterly Rock oraz Pyke od roku panuje jawna niechęć zakrawająca o nienawiść, co jest echem toczonej w 262 roku po Lądowaniu Aegona Zdobywcy wojny. Ród Lannister oskarżony został przez ród Greyjoy o zamordowanie dziedzica Pyke, co stanowiło bezpośrednią przyczynę konfliktu - Żelaźni zaatakowali Zachód przy wsparciu rodu Harlaw, jednakże po początkowych sukcesach ponieśli całkowitą porażkę - Casterly Rock otrzymało wsparcie zbrojne ze strony rodu Arryn oraz rodu Royce; połączone siły Zachodu oraz Doliny pokonały Żelazne Wyspy, co po dziś dzień skutkuje negatywnymi stosunkami pomiędzy rodem Greyjoy oraz rodem Lannister.
Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sro Wrz 28, 2016 5:37 pm, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Żelazne Wyspy   Sro Wrz 23, 2015 1:51 pmHouse Farwynd

the wind howls

Historia

Farwynd z Sealskin Point jest szlachetnym rodem wywodzącym się z Żelaznych Wysp, którego główną siedzibę stanowi zamek Sealskin Point. Farwyndowie posiadają jednak kilka gałęzi rodu rozrzuconych na najbardziej wysuniętych ku zachodowi wybrzeżach Wielkiej Wyk oraz na rozsianych jeszcze dalej wysepkach, jak choćby odnoga Farwyndów z Samotnego Światła. Legendarny założyciel rodu – Mors Farwynd, jeden z synów Szarego Króla, posiadał podobno dar umożliwiający mu rozmowę ze zwierzętami morskimi. Na tym tle narodziła się dyskusja, czy jego imię pochodzi od jednego z ssaków zamieszkujących te wody, czy jest to zwyczajny przypadek; brakuje jednak źródeł i nie sposób tego dyskursu zakończyć.

Fabularnie

Lord dowódca floty i brat Lorda Sealskin Point, Rednar Farwynd, może poszczycić się męskimi dziedzicami oraz dalekimi, łupieżczymi wyprawami.

Stan posiadania

SIEDZIBA: Sealskin Point
REGION: Żelazne Wyspy
HERB: wzburzone morskie fale pod niebem przecinanym błyskawicą na białym tle
TYTUŁ: Lord Sealskin Point
LICZEBNOŚĆ ARMII: 1 200
MAJĘTNOŚĆ: 190 tysięcy smoków
FLOTA: 38 statków
SUZEREN: ród Greyjoy


Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sob Lip 16, 2016 2:28 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Żelazne Wyspy   Sob Lip 16, 2016 2:27 pmHouse Harlaw

AS SHARP AS SCYTHE

Historia

Ród Harlaw to jeden z najpotężniejszych przedstawicieli Żelaznych Wysp. Podlegają mu rody Volmark, Stonetree, Myre i Kenning, które, podobnie jak Harlawowie, także mają swoją siedzibę na wyspie o tej samej nazwie co ród zwierzchni. Należy jednak pamiętać, iż głównym suzerenem jest ród Greyjoy z Pyke. Do pewnego czasu siedzibą Harlawów był Harlaw Hall, jednakże niedawno zmieniona ona została na Ten Towers, wybudowane przez Lorda Theomore'a.

Fabularnie

Lord Rickard Harlaw pan Dziesięciu Wież, został uwięziony w lochach Casterly Rock po przegranej wojnie z Zachodem. Tam też popełnił samobójstwo.

Stan posiadania

SIEDZIBA: Dziesięć Wież
REGION: Żelazne Wyspy
HERB: kosa na czarnym tle
TYTUŁ: Lord Harlaw
LICZEBNOŚĆ ARMII: 1 500
MAJĘTNOŚĆ: 280 tysięcy smoków
FLOTA: 58 statków
SUZEREN: ród Greyjoy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content


PisanieTemat: Re: Żelazne Wyspy   

Powrót do góry Go down
 

Żelazne Wyspy

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Wioska w centrum wyspy

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Organizacja forum :: Rody Westeros-