a
IndeksFAQUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj
Dorne 

 Dorne

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Dorne   Wto Kwi 22, 2014 7:37 am

Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sro Wrz 28, 2016 6:08 pm, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Dorne   Wto Kwi 22, 2014 7:38 amHouse Martell

unbowed, unbent, unbroken

Historia

Nymeria, królowa wojowniczka Rhoyne, przywiodła dziesięć tysięcy swych okrętów do Dorne, które leży najdalej na południe ze wszystkich Siedmiu Królestw, i wzięła sobie za męża Morsa Martella. Z jej pomocą zwyciężył on wszystkich rywali i został władcą całego Dorne. Rhoynarskie wpływy do dziś pozostają tam silne. Dlatego władca Dorne tytułuje się "księciem", nie "królem", a zgodnie z dornijskim prawem tytuły i ziemie dziedziczy najstarsze dziecko, nie najstarszy syn. Dorne jako jedyne z Siedmiu Królestw nie zostało podbite przez Aegona Smoka. Na stałe przyłączono je do królestwa dopiero dwieście lat później i to nie mieczem, lecz za pomocą małżeństwa i traktatu. Miłujący pokój król Dareon II odniósł zwycięstwo tam, gdzie nie powiodło się wojownikom. Poślubił dornijską księżniczkę Myriah, a swą siostrę oddał za żone księciu Dorne. Krew, obyczaje i historia różnią Dorne od pozostałych Królestw. Gdy wybuchła wojna o sukcesje, książę Dorne zachował milczenie i nie opowiedział się po żadnej ze stron.
Stolicą rodu jest Słoneczna Włócznia, która swą nazwę zawdzięcza upalnym, palącym Słońcem, bowiem jest to zdecydowanie najcieplejsze miejsce w całym Westeros oraz dwóm strzelistym wieżom, które prezentują się z daleka jak ogromne włócznie uwieńczone złotymi kopułami. Starożytna twierdza wznosi się na wschodnim końcu niewielkiego cypla, dzięki czemu z trzech stron otoczona jest morzem. Część od strony lądu okala mur z cegieł i słomy.

Fabularnie

Edric, dziedzic rodu, ożenił się z Mellarie pochodzącą z rodu władającego Braavos i po śmierci ojca przejął funkcję Księcia Dorne oraz Lorda Słonecznej Włóczni. Jego małżonka wraz z córką Aidą, dziedziczką Dorne, zginęły podczas sztormu u wybrzeży Essos. Aby zażegnać wielowiekowy konflikt pomiędzy swym rodem a rodziną Yronwood, poprosił o rękę pierworodnej córki lorda i dziedziczki zarazem, Jeyne.
Obecnie dziedzicem jest drugi syn księcia Quentyna, Trystane, przez przeszło półtorej roku był jeńcem wojennym rodu Baratheon, traktowanym na zasadach gościa honorowego na mocy zawartego pokoju, jednakże w wyniku porozumienia - zwrócono mu wolność. Pozostaje niezaręczony.
Ivory, druga córka księcia Quentyna, wydana została za Maegora Targaryena, Księcia Smoczej Skały oraz Namiestnika Królestwa, a w ósmym księżycu 263 roku AL urodziła mu pierwszego syna, Aeriona.
Quentyl, najmłodszy syn księcia Quentyna, po śmierci swej małżonki nie poślubił kolejnej kobiety i obecnie pełni funkcję zastępcy dowódcy Straży Miejskiej Słonecznej Włóczni.
Seyal, najmłodsza córka księcia Quentyna, nie posiada planów zamążpójścia.
Challes, kuzyn obecnego Księcia Dorne, nie posiada narzeczonej.

Książę Dorne po podpisaniu traktatu pokojowego z Końcem Burzy wyruszył ku zachodniej części podległych sobie ziem, by ukarać ród Dayne, który podczas wojny z Baratheonami zaatakował Martellów. Dwutygodniowe oblężenie High Hermitage pozwoliło Edricowi bezkrwawo zająć twierdzę i wyruszyć do Starfall, gdzie wymierzy sprawiedliwość zdrajcom.


Stan posiadania

SIEDZIBA: Słoneczna Włócznia
REGION: Dorne
HERB: włócznia przeszywająca słoneczną tarczę
TYTUŁ: Ksiażę Dorne
LICZEBNOŚĆ ARMII: 8 750
FLOTA: 67 statków
MAJĘTNOŚĆ: 705 tysięcy smoków
RODY PODLEGŁE: Allyrion z Godsgrace, Blackmont z Blackmont, Dalt z Lemonwood, Dayne z Starfall, Drinkwater, Fowler z Skyreach, Gargalen z Salt Shore, Jordayne z Tor, Ladybright, Manwoody z Kingsgrave, Qorgyle z Sandstone, Santagar z Spottswood, Toland z Ghost Hill, Uller z Hellholt, Vaith z Red Dunes, Wells, Wyl z Boneway, Yronwood z Yronwoodstosunki dyplomatyczne

Pozytywne
House Targaryen
Pomimo naruszenia królewskiego pokoju na południu, oba rody pozostają w dobrych stosunkach uwarunkowanych małżeństwem Namiestnika Siedmiu Królestw - Maegora Targaryena oraz dornijskiej księżniczki i zarazem młodszej siostry Księcia Dorne, Ivory Martell; choć sympatia nie przekłada się na wszystkich członków rodów, dzięki mariażowi możliwe zostało zacieśnienie sojuszu między Dorne a Włościami Korony. Pozytywne stosunki przypieczętowane zostały narodzinami pierwszego dziecka Maegora oraz Ivory - syna Aeriona.

Neutralne
House Arryn
Podczas wojny w Dolinie toczonej między rodami Arryn oraz Tully, Martellowie ze Słonecznej Włóczni nie opowiedzieli się za żadną ze stron konfliktu, pozostając w nim neutralnym obserwatorem. Podobny stan rzeczy utrzymany został, gdy Dornijczycy znajdowali się w stanie czynnej wojny z Baratheonami, którzy byli sojusznikami Doliniarzy - ród Arryn nie wsparł zbrojnie Końca Burzy, co pozwoliło uniknąć eskalacji sporu. Dzięki podobnemu stanowisku stosunki między Orlim Gniazdem a Słoneczną Włócznią po dziś dzień utrzymywane są na neutralnym gruncie.

House Greyjoy
Ród Martell podczas wojny na Zachodzie, gdy to Greyjoyowie zaatakowali Lannisterów, nie opowiedział się za żadną stroną konfliktu, co pozwoliło utrzymać stosunki między Dorne a Żelaznymi Wyspami na w pełni neutralnym gruncie. Sytuacja powtórzyła się podczas konfliktu z rodem Baratheon - choć Greyjoyowie byli sojusznikami Końca Burzy, nie wzięli udziału w wojnie między nimi a Martellami; podobna postawa jedynie utrwaliła neutralne kontakty pomiędzy Wyspami a Dorne.

House Lannister
Ród Martell podczas wojny na Zachodzie, gdy to Greyjoyowie zaatakowali Lannisterów, nie opowiedział się za żadną stroną konfliktu, co pozwoliło utrzymać stosunki między Słoneczną Włócznią a Casterly Rock na w pełni neutralnym gruncie. Sytuacja powtórzyła się podczas konfliktu z rodem Baratheon - choć Lannisterowie byli sojusznikami Końca Burzy, nie wzięli udziału w wojnie między nimi a Martellami; podobna postawa jedynie utrwaliła neutralne kontakty pomiędzy Zachodem oraz Dorne.

House Tully
Podczas wojny w Dolinie toczonej między rodami Arryn oraz Tully, Martellowie ze Słonecznej Włóczni nie opowiedzieli się za żadną ze stron konfliktu, pozostając w nim neutralnym obserwatorem. Dzięki podobnej postawie stosunki pomiędzy Dorne a Dorzeczem po dziś dzień utrzymywane są na neutralnym gruncie - ród Martell nie wspierał Riverrun podczas ataku na Orle Gniazdo, podobnie jak samo Riverrun nie wspierało działań zbrojnych Martellów na Ziemiach Burzy.
House Baratheon
Po otruciu księcia i księżniczki Dorne ród Martell, będąc w posiadaniu sfałszowanych przez Tyrellów informacji o winie panów Burzy, wypowiedział im wojnę; po ataku oraz splądrowaniu Planky Town przez Orysa Baratheona oraz zwycięskiemu dla Aylwarda Baratheona starciu w Wąwozie szala konfliktu jęła przechylać się na stronę Końca Burzy - krwawą wojnę przerwał Pokój Namiestnika podpisany przez dziedzica rodu Baratheon oraz Księcia Dorne. Edric Martell na jego mocy oddał pod pieczę Końca Burzy zarówno swego młodszego brata, jak i część ziem dotychczas należących do Dorne. Choć wojna dobiegła końca, po obu stronach wciąż zauważalna jest obopólna nieufność.

Negatywne

House Tyrell
Przed laty oba rody zdecydowały się na zakończenie sporu, który trwał od wieków pomiędzy Dorne i Reach. Lord Wysogrodu wysłał najmłodszą ze swych córek, Alysanne, na książęcy dwór w ramach aktu przyjaźni. Tyrellówna okazała się jednak żmiją wyhodowaną na własnej piersi; przed rokiem otruła  Księcia Dorne, bezpośrednio przyczyniając się również do śmierci Księżniczki, po czym uciekła do Reach. Jej rodzina sfałszowała informacje o morderstwie, zrzucając winę na panów Burzy, którym Dornijczycy wypowiedzieli wojnę. Ród Tyrell planował przyłączyć się do wojny i zaatakować wojska Martellów, jednakże plany te nie doszły do skutku. Ich wina została wyjawiona przez Maegora Targaryena, a Alysanne Tyrell oskarżona o morderstwo, została stracona na sądzie w Królewskiej Przystani - podczas próby walki zginął również jej starszy brat, Leonard. Podobny bieg wydarzeń rzutuje po dziś dzień na stosunku pomiędzy rodem Martell oraz Tyrell, które darzą się jawną nienawiścią.

House Dayne
Gdy ród Martell wytoczył wojnę przeciwko Baratheonom, wiedziony chęcią zemsty za morderstwo Księcia i Księżniczki Dorne, Lord Starfall wypowiedział Martellom posłuszeństwo i przeszedł na stronę Burzy, zdradzając przy tym zarówno swego suzerena, jak i całe Dorne. Oba rody znajdują się w stanie wojny, zaś obecny Książę po zdobyciu High Hermitage wyruszył ku Starfall, gdzie wymierzył zdrajcom sprawiedliwość, zdobył miasto oraz wyciął niemal w pień cały ród Dayne.Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sro Wrz 28, 2016 6:00 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Dorne   Czw Lip 09, 2015 7:08 pmHouse Dayne

the sword of the morning

Historia

Ród Dayne zamieszkujący Starfall to jeden z głównych rodów Dorne. Do jego tradycji należy przekazywanie tytułu "Miecza Poranka" temu rycerzowi, który okazał się godnym nosić Dawn, miecz Daynów, wedle legendy wykonany z serca spadającej gwiazdy. Członkowie tego rodu znacznie różnią się od typowych mieszkańców Dorne - przede wszystkim tradycją oraz zachowaniem przypominają raczej resztę obywateli Siedmiu Królestw niż egzotycznych Dornijczyków. Charakterystyczny jest także ich wygląd: blada skóra, włosy kolorem wahające się od ciemnego brązu do jasnego blondu oraz fioletowe oczy.

Fabularnie

Aries, dziedzic rodu Dayne, zginął podczas oblężenia Starfall z ręki Edrica Martrlla.
Ares zginął podczas walk w Starfall.
Argiel, trzeci syn Lorda Dayne, zaręczył się z Jane Arryn w tajemnicy przed całym światem; w 263 roku po Lądowaniu Aegona Smoka zginął jednak z rąk skrytobójcy wykonującego wyrok śmierci z rozkazu Księcia Dorne.
Aida, najstarsza córka Lorda Dayne, wraz z bękartem Corbrayów, Robinem Stonem zbiegła z Casterly Rock i podróżuje na Północ, by spotkać się z tajemniczym zleceniodawcą młodzieńca z Doliny.

Ród Dayne wystąpił przeciwko swemu suzerenowi podczas wojny na południu i opowiedział się po stronie rodu Baratheon, niesłusznie oskarżonego o otrucie Księcia Dorne. Pokój Namiestnika zapewnił tymczasowy pokój w Dorne, jednak ród Martell postanowił wymierzyć zdrajcom adekwatną do czynu karę.


Stan posiadania

SIEDZIBA: Starfall
REGION: Dorne
HERB: miecz przecinający spadającą gwiazdę na fioletowym tle
TYTUŁ: Lord Starfall
LICZEBNOŚĆ ARMII:  0
FLOTA: 0 statków
MAJĘTNOŚĆ: 0 tysięcy smoków
SUZEREN: ród Martellstosunki dyplomatyczne

Pozytywne
House Baratheon
Ród Dayne podczas wojny Końca Burzy ze Słoneczną Włócznią sprzymierzył się z rodem Baratheon przeciw wojskom Martellów i brał czynny udział w ataku na południowe wybrzeże Dorne, gdzie też pod dowództwem Ariesa Dayne doszło do splądrowania Cytrynowego Lasu. Po zażegnaniu konfliktu między rodem Martell oraz Baratheon, Książę Dorne postanowił na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość zdradzieckim chorążym i wyruszył ku Starfall, by ukarać ród Dayne.

House Lannister
Zaślubiny Lorda Casterly Rock, Lorcána, z najstarszą siostrą Lorda Starfall, Lady Aileen, przypieczętowały przyjaźń pomiędzy tymi rodami. To właśnie na Zachodzie ukrywali się zarówno Argiel, jak i Aida Dayne, którzy zbiegli z Dorne w obawie przed zemstą Księcia - ręka sprawiedliwości sięgała jednakże nawet do Casterly Rock, w pobliżu którego to śmierć poniósł Argiel.

Neutralne

Negatywne
House Martell
Gdy ród Martell wytoczył wojnę przeciwko Baratheonom, wiedziony chęcią zemsty za morderstwo Księcia i Księżniczki Dorne, Lord Starfall wypowiedział Martellom posłuszeństwo i przeszedł na stronę Burzy, zdradzając przy tym zarówno swego suzerena, jak i całe Dorne. Oba rody znajdują się w stanie wojny, zaś obecny Książę po zdobyciu High Hermitage wyruszył ku Starfall, gdzie wymierzył zdrajcom sprawiedliwość, zdobył miasto oraz wyciął niemal w pień cały ród Dayne.Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Czw Lis 05, 2015 4:53 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Dorne   Czw Lip 09, 2015 7:23 pm
House Jordayne

let it be written

Historia

Ród Jordayne to jeden ze szlacheckich rodów Dorne. Wiadomo, iż jego członkowie od wieków zajmowali się spisywaniem dziejów zarówno tej, jak i innych części królestwa. Jordayne'owie to wybitni skrybowie, których lotność pióra pozwoliła poznać historię wielu wybitnych postaci oraz odległych bitew.

Fabularnie

Olyvar, dziedzic rodu Jordayne, nie ma obecnie planów ożenku.

Stan posiadania

SIEDZIBA: Tor
REGION: Dorne
HERB: złote, gęsie pióro na zielonej szachownicy
TYTUŁ: Lord Tor
LICZEBNOŚĆ ARMII:  1 500
MAJĘTNOŚĆ: 210 tysięcy smoków
SUZEREN: ród Martell


Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Pią Wrz 09, 2016 9:29 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Dorne   Sro Wrz 23, 2015 1:25 pmHouse Uller

anything burns

Historia

Ród Uller to jeden z najważniejszych chorążych Słonecznej Włóczni - jego siedziba, Hellholt, znajduje się w samym sercu dornijskiej pustyni, niedaleko źródeł rzeki Brmistone. Sami Ullerowie określani są jako impulsywni oraz nieprzewidywalni - mawia się zresztą, iż "połowa Ullerów jest szalona, a druga połowa - jeszcze gorsza".
Ullerowie byli andalskimi awanturnikami, którzy osiedli w pobliżu źródeł Brimstone. Nazwa Hellholt zawdzięcza swe pochodzenie incydentowi, kiedy to Ullerowie zaprosili swych wrogów do zamku, zamknęli ich we wnętrzu... i spalili żywcem - owo wydarzenie stało się inspiracją dla herbu rodu.
Hellholt wspierało ród Martell w walce z rodem Yronwood podczas Wojny Nymerii. Po śmierci Morsa Martella, Nymeria poślubiła Lorda Ullera, później zaś ser Davosa Dayne, swego ostatniego małżonka.
Królowa Rhaenys Targaryen oraz jej smok Meraxes zaginęli w pobliżu Hellholt w 10 roku po Lądowaniu Aegona Zdobywcy. Targaryenowie nigdy nie odnaleźli jej ciała, jednakże niektórzy powiadają, iż królowa była przetrzymywana oraz torturowana przez Ullerów.

Fabularnie

Harmen, dziedzic rodu Uller, poślubił drugą córkę Lorda Qorgyle.  

Ród Uller wsparł zbrojnie Martellów podczas oblężenia Starfall - dziedzic rodu, Harmen, brał czynny udział w walkach, wcześniej kierując flotę Hellholt na oblężone miasto.

Stan posiadania

SIEDZIBA: Hellholt
REGION: Dorne
HERB: czerwony płomień na żółtym tle
TYTUŁ: Lord Hellholt
LICZEBNOŚĆ ARMII:  2 400
FLOTA: 5 statków
MAJĘTNOŚĆ: 260 tysięcy smoków
SUZEREN: ród Martell


Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Pią Wrz 09, 2016 9:29 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Dorne   Sob Sty 23, 2016 5:47 pmHouse Yronwood

we guard the way

Historia

Ród Yronwood to - tuż po Martellach - najpotężniejszy ród Dorne. Zamek Yronwood jest ostatnią fortecą broniącą Szlaku Kości, stąd też głowa rodu posługuje się tytułem Strażnika Kamiennej Drogi. Yronwoodowie byli królami Dorne przed przybyciem Rhoynarów - po dziś dzień członkowie rodu posługują się tytułem królewskiej krwi, od znacznej większości dornijskich pobratymców różnią się także wyglądem - posiadają blond włosy oraz niebieskie oczy. Yronwoodowie walczyli z Martellami podczas Wojny Nymerii i od tamtego czasu te dwa rody spierają się o władzę nad Dorne. Dołączyli do Blackfyre'ów przeciwko Targaryenom i Martellom - od zarania dziejów toczą także spór z rodem Fowler, który poparł Słoneczną Włócznię podczas wojen o sukcesję.

Fabularnie

Jeyne, po tragicznej śmierci swego ojca i z uwagi na linię dziedziczenia, została Lady Yronwood. Wkrótce poślubi Edrica Martella, Księcia Dorne.

Ród Uller wsparł zbrojnie Martellów podczas oblężenia Starfall - dziedzic rodu, Harmen, brał czynny udział w walkach, wcześniej kierując flotę Hellholt na oblężone miasto.

Stan posiadania

SIEDZIBA: Yronwood
REGION: Dorne
HERB: czarna krata na piaskowym tle
TYTUŁ: Lord Yronwood, Strażnik Kamiennej Drogi i Szlaku Kości
LICZEBNOŚĆ ARMII:  5 400
MAJĘTNOŚĆ: 379 tysięcy 500 smoków
SUZEREN: ród Martell
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content


PisanieTemat: Re: Dorne   

Powrót do góry Go down
 

Dorne

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Dorne

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Organizacja forum :: Rody Westeros-