a
IndeksFAQUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj
Antropologia Westeros 

 Antropologia Westeros

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Antropologia Westeros   Czw Kwi 10, 2014 6:17 pm


Antropologia Westeros


Tworząc Karty Postaci oraz grając fabularnie, coraz częściej pojawiają się nieścisłości związane ze sprawą tak trywialną jak wzrost. Dla jednej osoby bowiem wzrost 180 cm (sześć stóp), to nic nadzwyczajnego, dla drugiej zaś to już wzrost olbrzyma. A jak powinno być naprawdę? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Choć Westeros przypomina nam średniowieczną Europę, to jego mieszkańcy cechują się pewnymi... anomaliami. Wśród szlacheckich rodzin istnieje skłonność do dzielenia jakiejś wspólnej cechy, np. Lannisterowie zdają się być blondynami od setek lat. Niektóre cechy fizyczne są niespotykane w naszym świecie: Targaryenowie często mają platynowe włosy i fiołkowe oczy, a potomkowie Ghiscarczyków często mają zarówno czarne jak i czerwone włosy. Ponadto, ludzie w Westeros są często wyżsi niż można by się spodziewać w średniowiecznej cywilizacji [westerosessos.wikia].

Zanim więc będziemy mogli stwierdzić jak wysocy powinni być mieszkańcy Westeros, musimy przyjrzeć się ludziom z naszego świata. Według badań, przytoczonych przez National Geographic Polska w materiale pt. „W granicach wzrostu” przeciętny Europejczyk w paleolicie mierzył 175 cm, w średniowieczu 167 cm, dziś zaś jego wzrost wynosi średnio 172,5 cm. Współcześnie ok. 95% przedstawicieli Homo sapiens jest średniego wzrostu, przy czym kobiety są zwykle niższe o 13-15 cm od mężczyzn. Najwyżsi mężczyźni żyją dziś w Holandii – osiągają oni około 181,7 cm wzrostu (kobiety 166,8 cm). Polacy również plasują się w górnej części wykresu – w 2001 roku przeciętny Kowalski miał 177, 4 cm. Podsumowując, w naszych realiach, mężczyzna średniego wzrostu ma niewiele ponad 175 cm wzrostu, kobieta zaś około 165 cm. W średniowieczu standard ten był niższy o jakieś pięć centymetrów. Gdzie zaś umieścimy Westeros? Pomiędzy historycznym średniowieczem, a czasami dzisiejszymi.

I tak, dla mężczyzn w Westeros, wzrost:

185 cm - 190 cm - bardzo wysoki
180 cm - 185 cm - wysoki, rzadko kto osiąga taki wzrost
175 cm - 180 cm - ponadprzeciętny, wyróżnia się postawą
170 cm - 175 cm - przeciętny, większość mężczyzn osiąga ten wzrost

Jeśli chodzi o kobiety:

175 cm - 180 cm - bardzo wysoka
170 cm - 175 cm - wysoka, rzadko kto osiąga taki wzrost
165 cm - 170 cm - ponadprzeciętna, wyróżnia się spośród tłumu
160 cm - 165 cm - przeciętny, większość kobiet osiąga ten wzrost


Na koniec warto zauważyć, że na wzrost wpływa ogólne zdrowie postaci, a przede wszystkim odżywienie. Z reguły więc, ludzie bogaci będą osiągać wzrost wyższy od przedstawicieli biedoty.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
 

Antropologia Westeros

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Antropologia Westeros
» Wielkie rody Westeros
» Mapy Westeros
» Ekonomia Westeros i Essos
» Wybory Najpiękniejszej Damy Westeros #2

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Organizacja forum :: dział fabularny-