a
IndeksFAQUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj
Religia 

 Religia

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Religia    Sob Kwi 20, 2013 9:10 pm


Religie


Wiara w siły wyższe jest głęboko zakorzenionia w kulturze znanego nam świata i ma wpływ na wiele aspektów życia. W Siedmiu Królestwach prawie wszystkie dzieci są wychowywane w wierze opierającej się na oddawaniu czci Starym tudzież Nowym Bogom, przestrzegane są również przed Innymi, którzy jakoby mieli je porwać i ukarać gdy będą niegrzeczne. Westeros ma stosunkowo niewiele nurtów religijnych, do głównych możemy zaliczyć:

 • Starzy Bogowie, przywiązani do ziemi, są bogami lasów, gór i strumyków. Bezimienne bóstwa czczone są głównie przez północną populację Westeros, symbolizowane są jako białedrzewa. Wiara w Starych Bogów jest najstarsza w całym Westeros, wyznawana była przez Dzieci Lasu jeszcze przed zasiedleniem tych terenów prze ludzi. Pierwszymi, którzy przyjęli tą religię byli Pierwsi Ludzie.
 • Siedmiu, dominująca religia w Siedmiu Królestwach. Zbudowana jest wokół symboliki siedmiu aspektów jedynego boga. Liczne instytucje religijne i struktura kapłaństwa działają na zasadzie chrześcijaństwa w średniowieczu.
 • Utopiony Bóg i Bóg Burzy są bóstwami Żelaznych Ludzi zamieszkujących Żelazne Wyspy. Religia Utopionego Boga jest uważana za surową i bardzo bezwzględną. To samo można powiedzieć o Bogu Burzy, wyznawcy obu są bardzo zapatrzeni w nich i potrafią robić niewyobrażalne rzeczy. Raz na jakiś czas składało się nawet ofiary w postaci biednych, zagubionych ludzi utopionych w morzu.
 • R'hllor, Lord Światła, jest obcą religią z Essos i nie jest dobrze znana ludziom Westeros. Wiara ta jest wręcz obsesyjnie skupiona na fascynacji ogniem.
 • Matka Rhoyne, wierzy w nią wielu Rhoynar, praktykowana jest wzdłuż Zielonej Krwi,
 • Pani Fal i Pan Nieba - nim Andalowie przybyli do Westeros, mieszkańcy Sióstr czcili swe własne bóstwa, Panią Fal i Pana Nieba – wierzyli, że kiedy łączyli się oni w miłosny akcie, wywoływało to sztormy.
 • Bóg o Wielu Twarzach - czczony przez Ludzi Bez Twarzy, którzy postrzegają go jako boga śmierci.Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sro Wrz 23, 2015 8:41 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Religia    Czw Kwi 10, 2014 7:58 pm


Siedmiu BogówJeden Bóg, w wielu postaciach

Sześć tysięcy lat temu, wraz z inwazją Andalów, na teren dzisiejszych siedmiu królestw przybyła wiara w siedmiu. Przy pomocy stali i ognia jasnowłosi najeźdźcy zakończyli trwający przeszło cztery tysiąclecia okres pokoju między pierwszymi ludźmi a dziećmi lasu. Większość świętych czardzrzew upadła, pod ciosami toporów, bądź strawił je ogień, jedynie na wciąż niepodległej północy, ostatnim bastionie pierwszych ludzi oraz żelaznych wyspach, bóg o siedmiu obliczach nie zdobył miejsca dla siebie.
W dzisiejszych czasach, wiara w siedmiu jest głównym i oficjalnym kultem siedmiu królestw. Istotą religii Adnalów jest przekonanie, iż istnieje tylko jeden bóg, lecz objawia się ludziom w siedmiu osobnych postaciach, zwanych aspektami. Są to kolejno: Ojciec, matka, dziewica, starucha, wojownik, kowal oraz nieznajomy. Każda z tych form spełnia w życiu człowieka określoną rolę i dla przykładu, żołnierze idący w bój wnoszą modły do wojownika a rolnicy błagają matkę o obfite żniwa.


 • Ojciec pierwszy z siedmiu, uosabia czas i sprawiedliwość. Sądzi ludzkie życie. Jego wizerunek przedstawia brodatego mężczyznę, często trzymającego w ustach siedmioramienną gwiazdę.
 • Matka daje życie, jest patronką kobiet oczekujących potomstwa oraz rolników, których życie uzależnione jest od płodów ziemi. Przedstawiana jako uśmiechnięta kobieta.
 • Starucha, któż jest bardziej doświadczony niż ona? Opiekuje się tymi, którzy poszukują wiedzy. Jej głównym atrybutem jest latarnia, symbol oświaty.
 • Dziewica Patronka niezamężnych panien oraz ludzi żyjących w czystości. Przedstawiana jako młoda, dziewczyna z splecionymi na łonie dłońmi, na znak pokory i niewinności.
 • Kowal uosobienie, ciężkiej, pracy ludzkich rąk. Piastuje wszelakiego rodzaju rzemieślnikom i robotnikom.
 • Wojownik męstwo i niezachwiana wiara w swoje ideały cechują każdego rycerza. Właśnie im przewodzi aspekt wojownika. Do przedstawianego jako człowieka w zbroi z mieczem o ostrzu skierowanym w dół, modlą się wszyscy, którzy mają stanąć do walki.
 • Nieznajomy jest ostatnią z siedmiu postaci boga. Nie ma określonej płci, łączy w sobie zarówno cechy kobiece jak i męskie. Przedstawiany jako obdarty z skóry i mięśni ludzki szkielet, rządzi światem zmarłych i stawiany jest w opozycji do ojca, jako przedstawienie negatywnych cech człowieka.

Symbolem łączącym wszystkie aspekty siedmiu bogów w jedno jest, gwiazda o siedmiu ramionach. Liczba siedem, sama w sobie jest ważnym elementem tej religii. Siedmioma olejami namaszcza się noworodki,
oraz giermków, podczas pasowania rycerskiego, tydzień ma siedem dni a tęcza siedem kolorów. Pryzmaty z górskich kamieni rozszczepiające światło słoneczne są często wykorzystywane przez kapłanów, których określa się mianem septonów.

Septoni i septy

Kult siedmiu posiada wewnętrzny, zhierarchizowany podział władzy kościelnej. Najważniejszą z świątyń, jest znajdujący się w Królewskiej przystani Sept wielkiego Baelora. Sprawujący pieczę nad tym przybytkiem kapłan, jest zarazem najwyższym  pośród wszystkich ludzi wiary, dlatego tytułuje się go Wielkim septonem. Kim jednak są septoni? To klerycy, poświęcający swoje życie na niesienie słowa bogów wśród ludzi, to oni wykonują wszystkie mające zapewnić szczęście i bezpieczeństwo obrządki i napominają błądzących by wrócili na ścieżki wiary. Ich kobiecym odpowiednikiem są septy, te siostry zakonne, służą na dworach wielkich panów wychowując ich dzieci na ludzi, którzy będą żyć zgodnie z prawami siedmiu. To dzięki ich staraniom po Westeros chodzi tylu wspaniałych rycerzy a dwory przyozdabiają, słynące z nienagannych manier panny.


Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sob Paź 17, 2015 3:36 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Religia    Sro Wrz 23, 2015 1:10 pm


Starzy BogowieBezimienne bóstwa kamieni, ziemi i drzew

Starzy Bogowie byli początkowo czczeni przez Dzieci Lasu w całym Westeros na długo przed zapisaniem pierwszych kart historii, tysiące lat przed przybyciem Pierwszych Ludzi ze wschodu. Dzieci Lasu rzeźbiły w czardrzewach podobizny ludzkich twarzy, by - zgodnie z legendami - Bogowie mogli ujrzeć tych, którzy oddawali im cześć. Mawia się również, iż przez oczy czardrzew świat obserwowali zieloni jasnowidze, potrafiący zawładnąć także ciałami zwierząt. To właśnie tej umiejętności zawdzięczali dar wiedzy i mogli spoglądać w przeszłość, teraźniejszość bądź przyszłość każdego miejsca w Westeros, gdzie rosło choćby jedno czardrzewo.

Wraz z przybyciem na kontynent Pierwszych Ludzi rozpoczęły się wojny pomiędzy nimi a Dziećmi Lasu - pod toporami osadników padały kolejne czardrzewa, a toczone przez pokolenia walki okazały się wyniszczające dla obu stron. By zapobiec eskalacji konfliktu, Dzieci Lasu oraz Pierwsi Ludzie zawarli pakt - na jego mocy Dzieci Lasu oddały Pierwszym Ludziom wszystkie ziemie Westeros poza najgłębszymi puszczami, ci zaś w zamian przejęli ich wiarę, odtąd oddając cześć czardrzewom.

Pokój trwał nieprzerwanie aż do przybycia Andalów - bardziej zaawansowani militarnie, wyznający wiarę w Siedmiu Bogów, a przede wszystkim zdeterminowani, by podbić kontynent jęli toczyć długie wojny z Dziećmi Lasu oraz Pierwszymi Ludźmi. Na wskutek konfliktów wiara w Starych Bogów wyparta została ze wszystkich południowych krain, które ugięły się pod siłą przybyszów. Jedynie Północ zdołała odeprzeć ataki Andalów, swą obronność zawdzięczając bagnom Przesmyku - właśnie dlatego po dziś dzień mieszkańcy Północy w głównej mierze wciąż oddają cześć Starym Bogom, a czardrzewa porastają Boże Gaje.


Teologia

Wiara w Starych Bogów jest religią animistyczna. Próżno szukać wśród jej wyznawców kapłanów, nie istnieją święte teksty, pieśni i księgi, praktycznie nie znane są rytuały, które miałyby czcić Starych Bogów. To religia ludowa, przekazywana z pokolenia na pokolenie, zaś najbliższą religijnemu obrządkowi jest modlitwa przed drzewem sercem w Bożym Gaju. Święte gaje znajdowały się w zamkach na całym terenie Siedmiu Królestw aż do przybycia Pierwszych Ludzi - dziś to często jedyne miejsca, gdzie zachowały się czardrzewa, nie licząc terenów położonych poza Murem. Na Północy po dziś dzień mówi się, że powiew wiatru i szelest liści to Bogowie, którzy przemawiają do swoich wyznawców.

Czardrzewa z wyrzeźbionymi twarzami, zwane drzewami sercami, uważane są za święte. Przed nimi ludzie modlą się, składają przysięgi i biorą ślub. Twarze wyrzeźbiły Dzieci Lasu, ich znaczenie i cel nie są do końca jasne. Kiedyś wszystkie szlachetne rody miały gaje bogów z drzewem sercem pośrodku, ale wiele rodów które już nie wierzą w starych bogów przekształciło swe gaje na świeckie ogrody. Powiada się, że Starzy Bogowie mają władzę tylko tam, gdzie twarze drzew serc sięgają wzrokiem; dlatego od czasu zniszczenia większości drzew serc na południu bogowie nie mają władzy nad tym terenem.

Czyny takie jak kazirodztwo, bratobójstwo i niewolnictwo , uważa się za obrazę Bogów. Niezwykle za to szanuje się prawa gościnności.


Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sob Paź 17, 2015 3:35 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Religia    Sro Wrz 23, 2015 8:03 pm


Utopiony BógTo, co jest martwe, nie może umrzeć, lecz odradza się twardsze i silniejsze

Utopiony Bóg to morskie bóstwo czczone wyłącznie przez Żelaznych Ludzi w Westeros. Wiara w Utopionego Boga jest stara, datuje się ją na długie lata przed Inwazją Andalów. Podczas najazdu na Żelazne Wyspy, Andalowie przyjęli lokalną religię, nie zastępując jej Wiarą w Siedmiu Bogów, jak uczynili to na południu Westeros.

Mawia się, iż Utopiony Bóg powołał Żelaznych Ludzi do życia po to, by grabili i gwałcili oraz by rozsławiali swe imię w pieśniach, ogniu i krwi. Zadrwił on również ze swego odwiecznego wroga, Boga Sztormów, i sprowadził na ziemię ogień. Legendy powtarzane na Wyspach powiadają, iż w Erze Herosów rządy nad Żelaznymi sprawował potężny monarcha znany jako Szary Król, którego korona zrobiona została z wyrzuconego na brzeg drewna, zaś jego władza miała pochodzić z nadania samego Utopionego Boga. Szary Król władał całym morzem, wziął sobie także za żonę syrenę, dzięki czemu jego synowie i córki mogli żyć zarówno na lądzie jak i na morzu. Z jego rąk zginęła Nagga - największy z morskich smoków - zaś z jej kości Szary Król zbudował salę tronową.

Teologia

Wyznawcy Utopionego Boga nie budują mu świątyń - kapłani, którzy głoszą wiarę w swe bóstwo, wędrują po Żelaznych Wyspach boso, w skromnym przyodziewku i nieodmiennie w pobliżu morza, od którego nigdy się nie oddalają. Sami Żelaźni Ludzie utrzymują, że powstali z morskiej wody, zaś Utopiony Bóg stworzył ich na swoje podobieństwo - podarował on im również pieczę nad wszystkimi wodami świata. Mieszkańcy Żelaznych Wysp wierzą, że gdy stracą życie poprzez utonięcie, trafiają do podwodnych komnat, gdzie czeka ich wieczna uczta w towarzystwie syren. Z Utopionym Bogiem od zarania dziejów rywalizuje Bóg Sztormów - złe bóstwo nienawidzące ludzi oraz wszystkiego, co jest dziełem ich rąk. To właśnie Bóg Sztormów zsyła gwałtowne sztormy, wichry oraz ulewy, będące wyrazem jego nieustannej złości.
Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Sob Paź 17, 2015 3:36 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Religia    Sro Wrz 23, 2015 8:30 pm


R'hllorNoc jest ciemna i pełna strachów

R'hllor,  znany także jako Pan Światła, Serce Pana Ognia, Boga Ognia i Cienia, to bóg czczony przede wszystkim w Essos. Ma niewielu wyznawców w Westeros, gdzie powszechnie zwany jest Czerwonym Bogiem i ściśle kojarzony ze swym symbolem, którym jest gorejące serce. Tak jak inne rodzaje magii, tak również ta R'hllora zanikła po wymarciu ostatniego smoka Targaryenów.

Kapłanów Pana Światła nazywa się „Czerwonymi Kapłanami”, ze względu na luźne, szkarłatne szaty, które noszą - co istotniejsze, Czerwonymi Kapłanami mogą być kobiety i mężczyźni. W Essos, zwłaszcza zaś w Wolnych Miastach, ich widok jest powszechny, tam bowiem wiara w R'hllora jest bardziej popularna, zaś dzieci są czasami oddawane do świątyń Pana Światła, by zostały kapłanami. Same miejsca kultu, zwane często „czerwonymi świątyniami”, kupują też dzieci na niewolników – nazywa się ich niewolnikami R'hllora i wychowuje na kapłanów, prostytutki świątynne czy wojowników - zadaniem tych ostatnich jest strzeżenie świątyń, ich formację zaś nazywa się Ognistą Dłonią.

Co wieczór Czerwoni Kapłani rozpalają ogniska i modlą się przy świątyniach prosząc R'hllora o świt. Wyznawcy często wpatrują się w płomienie, próbują dostrzec w nich wizje przyszłości. Podobno R'hllor czasem odpowiada na modlitwy swoich wiernych - ukazuje wizję i daje moc ożywiania zmarłych. Niektóre rytuały odprawiane przez kapłanów wymagają złożenia ofiary. W religii tej dopuszczalne są również sądy przez walkę. W modlitwach przed pojedynkiem prosi się R'hllora, by dał siłę tej uczciwej stronie. Wyznawcy Pana Światła uważają, iż nie ma bogów poza R'hllorem i Innym, którego imienia nie wolno wypowiadać

Teologia

Wiara w Pana Światła to religia oparta na dualistycznym, manichejskim postrzeganiu świata. R'hllor to bóg światła, ciepła i życia; jego przeciwieństwo to bóg, którego imienia nie wolno wymawiać - bóg lodu i śmierci. Walczą w wiecznej wojnie o losy świata, wojnie, która według pradawnej przepowiedni z ksiąg z Asshai, zakończy się tylko wtedy, gdy Azor Ahai, mesjańska postać, powróci dzierżąc płonący miecz zwany Światłonoścą, Czerwony Miecz Bohaterów, oraz ożywi kamienne smoki.

Według Martina, wiara ta jest głównie oparta na czczeniu ognia w zoroastrianizmie. Dualistyczne aspekty dobrego i złego boga tej religii również powstały w wyniku inspiracji zoroastrianizmem, jak i Katarami w średniowiecznej Europie, którzy zostali wybici w czasie krucjaty przeciw albigensom.

Znane czerwone świątynie:

 • czerwona świątynia w Pentos,
 • czerwona świątynia w Braavos,
 • czerwona świątynia w Lys – jedna z największych,
 • czerwona świątynia w Selhorys,
 • czerwona świątynia w Volantis,
 • mała czerwona świątynia w Starym Mieście dla żeglarzy,
 • świątynia w Słonecznej Włóczni.Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content


PisanieTemat: Re: Religia    

Powrót do góry Go down
 

Religia

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Organizacja forum :: dział fabularny-