a
IndeksFAQUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj
Valyriańska stal 

 Valyriańska stal

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Valyriańska stal   Czw Cze 09, 2016 9:54 pm


Valyriańska stalValyriańska stal to legendarny, magiczny stop nadający broni niezrównaną jakość. Technikę jej kucia opracowano w Valyrii, gdzie wykuwano z niej oręż oraz inne przedmioty o nieocenionej wartości.  Valyriańska stal jest wyjątkowa z uwagi na magię oraz zaklęcia, których używano podczas jej wyrabiania – wraz z zagładą Valyrii, technika ta z wszelkim prawdopodobieństwem bezpowrotnie przepadła. Cechą charakterystyczną broni wykonanej z tego stopu jest lekkość, wytrzymałość oraz ostrość przewyższająca wyroby nawet najzdolniejszych zamkowych rzemieślników. Valyriańską stal porównuje się do stali damasceńskiej.

Większość oręży wykonanych w Valyrii a obecnie znajdujących się w Westeros to prawdziwe skarby szlachetnych rodów – każda z tych broni posiada własną, niepowtarzalną historię oraz miano. Valyriańska stal zawsze była kosztowna, jednakże po Zagładzie stała się nieoceniona, choćby z uwagi na fakt, iż już nie jest wytwarzana. Jedynie najlepsi zbrojmistrzowie są w stanie przekuć miecze z już egzystującej valyriańskiej stali w inną broń – choćby kowale z Qohor twierdzą, że wiedzą jak to zrobić.Ostatnio zmieniony przez Fire and Blood dnia Pią Sie 26, 2016 9:39 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Valyriańska stal   Czw Cze 09, 2016 9:54 pm


Miecze z valyriańskiej staliLód
ród Stark
 Dwuręczny miecz z valyriańskiej stali, który od trzystu lat znajduje się w posiadaniu rodu Stark. Jego ostrze szerokie jest tak, jak dłoń mężczyzny, cały oręż zaś wyższy od niejednego dorastającego chłopca. Stal, z której wykonany został miecz, jest ciemna i zadymiona. Nazwa „Lód” to dziedzictwo Ery Herosów – nieco ponad trzysta lat temu, dwuręczny miecz z valyriańskiej stali za pomocą zaklęć został wykuty w Valyrii i następnie przejęty przez Starków, którzy nadali mu imię po swej spuściźnie. Lód jest dzierżony przez Lorda Winterfell i Namiestnika Północy – to za jego pomocą dokonuje się wydawanych przez Starków wyroków.


Jad Serca
ród Tarly
 To rodowy, dwuręczny miecz z valyriańskiej stali, który od pięciuset lat jest w posiadaniu rodu Tarly. To właśnie Lord Tarly dzierży go obecnie.


Lady Forlorn
ród Corbray
 Lady Forlorn to dziedziczny miecz długi w posiadaniu rodu Corbray.  W jego głowicy tkwi rubin oszlifowany tak, by kształtem przypominał serce, ostrze zaś jest ciemne i przydymione, dzięki czemu podobne jest do Lodu, miecza rodu Stark. Robar II Royce, Król Pierwszych Ludzi, zawłaszczył sobie Lady Forlorn po pokonaniu i uśmierceniu Qyle’a Corbraya, Króla Andalów na Paluchach. Dzierżył miecz podczas Bitwy Siedmiu Gwiazd, uśmiercając nim Torgolda Tolletta i przynętę przebraną za Artysa Arryna.  Corbrayowie twierdzą, że ser Jaime Corbray uśmiercić Robara w bitwie, co pozwoliło powrócić Lady Forlorn w ręce rodu Corbray. W czasie Pierwszej Rebelii Blackfyre, Lady Forlorn dzierżona była przez ser Gwayne'a Corbraya z Gwardii Królewskiej. Podczas Bitwy na Polu Czerwonej Trawy, Gwayne pokonał Daemona Blackfyre’a, który dzierżył valyriański miecz Blackfyre. Ewentualnie to Daemon pokonał swego wroga. Obecnie Lady Forlorn znajduje się w rękach Lorda Corbray.  


Długi Pazur
ród Mormont
 Długi Pazur to dziedziczny miecz bastardowy, który od pięciuset lat należy do rodu Mormont. Z racji, iż jest dłuży od typowego miecza długiego o dobre pół stopy i zwęża się ku szpicowi, nadaje się zarówno do sztychów, jak i cięć. Posiada trzy wyryte zbrocza w ostrzu, co redukuje jego wagę.  W ciemnej stali Długiego Pazura widoczne są lekkie pofalowania, co wskazuje na fakt, iż jest to valyriańska stal. Głowica miecza ukształtowana została na podobiznę niedźwiedziej głowy. Obecnie oręż dzierży Lord Niedźwiedziej Wyspy.


Czerwony Deszcz
ród Drumm
 Czerwony Deszcz to miecz z valyriańskiej stali, który znajduje się w posiadaniu rodu Drumm. Oręż trafił w ręce Drummów po tym, jak Hilmar Drumm odebrał ostrze zbrojnemu rycerzowi za pomocą sprytnego fortelu i… drewnianej maczugi. Od tamtej pory nazywany był „Hilmarem Sprytnym”.  Czerwony Deszcz znajduje się obecnie w rękach Lorda Drumm.


Zmierzch
ród Harlaw
 Zmierzch to długi miecz z valyriańskiej stali należący do rodu Harlaw. Dalton Greyjoy odebrał oręż martwemu korsarzowi, nie wiadomo jednak, jak Zmierzch trafił w ręce Harlawów. W głowicy miecza – obecnie dzierżonego przez Lorda Harlaw - znajduje się księżycowy kamień.  


Twórca Sierot
ród Roxton
 Twórca Sierot jest mieczem należącym do rodu Roxton. Wykonany został z valyriańskiej stali, która wedle opowieści ma czarną barwę. Ser Jon Roxton dzierżył miecz podczas Tańca Smoków, walcząc po stronie króla Aegona II. Podczas Bitwy pod Honeywine za pomocą Twórcy Sierot zadał fatalną ranę Lordowi Owenowi Costayne. W trakcie Drugiej Bitwy o Tumbleton, „Łysy” Jon zabił Hugha Hammera gdy się tego nie spodziewał, przepaławiając  go Twórcą Sierot. Krótko po tym sam został zabity przez ludzi Hugha w walce jeden na dziesięciu. Obecnie miecz dzierży Lord Roxton.  

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Valyriańska stal   Czw Cze 09, 2016 9:54 pm


Zaginione miecze z valyriańskiej staliBlackfyre
zaginiony
 Blackfyre to legendarny, półtoraręczny miecz z valyriańskiej stali, który kiedyś dzierżony był przez Aegona Zdobywcę. To najbardziej sławny z kilku valyriańskich mieczy posiadanych kiedyś przez ród Targaryen, który udzielił nazwy rodowi Blackfyre. Blackfyre to jeden z dwóch valyriańskich mieczy sprowadzonych na Smoczą Skałę po Zagładzie Valyrii – drugim była Mroczna Siostra. Aegon I Targaryen użył miecza Blackfyre do zabicia Qhorina Volmarka. Podczas Pierwszej Wojny Dornijskiej, Aegon pokonał i uśmiercił nim również czempiona rodu Toland. Blackfyre przechodził z króla na króla po śmierci Aegona – Maegor I Targaryen użył tego ostrza do odcięcia głowy Wielkiego Maestra Gawena i do wycięcia serca Tyanny. Gdy królestwo zaczęło jednoczyć się przeciwko Maegorowi, królowa Rhaena Targaryen skradła miecz dla Jaehaerysa Targaryena. Daeron I Targaryen dzierżył Blackfyre podczas podboju Dorne i prawdopodobnie został zamordowany przez Dornijczyka z tym orężem w ręku. Aegon IV zdecydował obdarzyć mieczem swego bękarciego syna, Daemona Watersa, urodzonego wojownika, zamiast przekazać go swemu uczonemu, prawowitemu synowi, przyszłemu Daeronowi II Targaryenowi. Niektórzy sądzili, że miecz symbolizował monarchię, zatem prezent dla Daemona był ziarnem, z którego wyrosła rebelia Blackfyre. Podczas Pierwszej Rebelii Blackfyre, Daemon dzierżył oręż w bitwie i stoczył niesamowity pojedynek z ser Gwaynem Corbrayem, Królewskim Gwardzistą, na Polu Czerwonej Trawy – była to walka dwóch valyriańskich mieczy, Blacfyre’a i Lady Forlorn. Aemon Blackfyre krótko dzierżył miecz po tym, jak Zęby Kruka zabiły Daemona, lecz sam Aemon również poległ w bitwie. Po śmierci Daemona i jego bliźniaczych synów na Polu Czerwonej Trawy, jego brat półkrwi, Aegor Rivers znany jako Bittersteel, zabrał miecz Blackfyre ze sobą na banicję do Wolnych Miast, gdzie prawdopodobnie założył Złotą Kompanię. Aegor odmówił oddania oręża Daemonowi III Blackfyre po porażce Drugiej Rebelii Blackfyre. Obecne położenie miecza nie jest znane.


Mroczna Siostra
zaginiony
 Mroczna Siostra to słynny miecz długi z valyriańskiej stali, jeden z dwóch dziedzicznych oręży rodu Targaryen. Mroczna Siostra dzierżona była przez przynajmniej jedną kobietę w historii i prawdopodobnie wykuta została dla wojowniczki, choćby z uwagi na smukłe ostrze przystosowane do kobiecej dłoni. Brynden Rivers był ostatnim, który dzierżył miecz. Mroczna Siostra znajdowała się w posiadaniu Targaryenów jeszcze przed Podbojem Aegona i przy pasie nosili ją: Królowa Visenya Targaryen, starsza siostra i żona Aegona I, królowa Alyssa Velaryon, która skradła oręż po śmierci wdowy królowej Visenyi, książę Daemon Targaryen, książę Aemon Targaryen, Smoczy Rycerz i Lord Brynden Rivers, znany jako Bloodraven. Nie wiadomo, czy pozwolono mu zabrać miecz ze sobą, gdy odesłany został w szeregi Nocnej Straży. Obecnie nie jest znane położenie Mrocznej Siostry.


Jasny Ryk
zaginiony
 Jasny Ryk był pradawnym dwuręcznym mieczem z valyriańskiej stali, który należał do rodu Lannister. Zaginął, gdy Król Skały, Tommen II, pożeglował do Valyrii i nigdy nie powrócił. Ród Lannister od tamtej pory szukał zastępczego oręża, zawsze jednak odrzucano ich propozycje zakupu.


Lament
zaginiony
 Lament to valyriański miecz należący do rodu Royce. Ser Willum Royce dzierżył ostrze podczas Tańca Smoków. Miecz zaginął wraz ze śmiercią ser Willuma podczas Bitwy o Smoczą Jamę.  


Czujność
zaginiony
 Czujność to długi miecz z valyriańskiej stali należący do rodu Hightower. Lord Ormund Hightower dzierżył ten oręż podczas Tańca Smoków, walcząc po stronie króla Aegona II. Po Bitwie pod Honeywine użył go do mianowania swego giermka rycerzem – był nim królewski brat, książę Daeron. Hightower nazwał go przy tym „Ser Daeron Śmiały”, za obrócenie przebiegu bitwy na jego korzyść przy użyciu smoka Tessariona. Lord Ormundzabity został przez Roddy’ego Ruinę podczas Bitwy o Tumbleton. Nie wiadomo, co po tym wydarzeniu stało się Czujnością.  


Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora

avatar
Włości Korony
Liczba postów :
465
Join date :
23/03/2013

PisanieTemat: Re: Valyriańska stal   Pią Cze 10, 2016 5:32 pm


Sztylety z valyriańskiej staliAerys Targaryen
 Sztylet należący do władcy Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi pamięta czasy przed Zagładą Valyrii - najprawdopodobniej ostrze przybyło na Smoczą Skałę wraz z Aegonem Zdobywcą i jego siostrami, od tamtej też pory znajduje się w posiadaniu rodu Targaryen i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie aż do dnia dzisiejszego, gdy to jego właścicielem od kilku lat jest Aerys Targaryen, Drugi Tego Imienia. Choć król z rzadka nosi broń, ostrze bezpiecznie spoczywa w jego komnacie by towarzyszyć władcy podczas dłuższych wypraw poza Królewską Przystań.


Orys Baratheon
 Sztylet wykonany z valyriańskiej stali od niecałego roku należy do Orysa Baratheona, dziedzica rodu i przyszłego Lorda Końca Burzy. Ostrze przybyło do Westeros wraz z imiennikiem obecnego dziedzica, Orysem, bękarcim bratem Aegona Zdobywcy. Był to najprawdopodobniej prezent od samego Targaryena, który nie ukrywał sympatii do swego brata, mianując go pierwszym Namiestnikiem. Od tamtej pory sztylet przekazywany jest z pokolenia na pokolenie pośród członków rodu Baratheon i obecnie przy pasie nosi go dziedzic, który odnalazł ostrze w zbrojowni Końca Burzy, gdzie ostatnie lata przeleżał nieużywany.


Edric Martell
 Edric Martell sztylet otrzymał od swego ojca z okazji osiemnastego dnia imienia - nie do końca znane jest pochodzenie oręża z valyriańskiej stali, jednego z dwóch, które znajdują się w posiadaniu rodu Martell. Najprawdopodobniej przywędrowało ono do Dorne wraz z Nymerią, co może oznaczać, iż sztylet pamięta czasy wojen pomiędzy Valyrią o Rhoyne. Obecny Książę nie roztaje się z tym ostrzem, niektórzy mawiają nawet, iż sypia z nim pod poduszką.


Ivory Targaryen
 Ten niewielki sztylet z valyriańskiej stali - podobnie jak jego brat - prawdopodobnie przywędrował do Dorne wraz z Nymerią na jej statkach i być może pamięta czasy wojen Rhoyne z Valyrią. Księżniczka Ivory otrzymała go od swego ojca, choć do dziś pozostaje niewyjaśnione za jakie konkretnie zasługi - niektórzy sądzą, iż zwyczajnie była ona ulubioną córką zmarłego Księcia. Sztylet ten nie jest używany zbyt często i głównie spoczywa na dnie kufra dornijskiej księżniczki.


ród Lannister
 Sztylet ten pierwotnie należał do Maureen Lannister, która otrzymała ostrze od swego dziadka - jednakże po tragicznej śmierci dziewczyny oręż znajduje się w skarbcu Casterly Rock, gdzie czeka na nowego właściciela, który przełamie tragiczną passę, jaką niesie dla swych właścicieli. Nie jest wyjaśnione, w jakich okolicznościach Lannisterowie zdobyli to ostrze - być może to łup z prowadzonych przed laty wojen bądź nagroda za zwycięski pojedynek?


Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content


PisanieTemat: Re: Valyriańska stal   

Powrót do góry Go down
 

Valyriańska stal

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Valyriańska stal
» Miecze z Valyriańskiej Stali
» Miecze z valyriańskiej stali
» Posiadłość Vogarra

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Organizacja forum :: dział fabularny-